Bontón – lekcia piata: hostia a hostitelia

Oslavy, či ich organizujeme, alebo sa na nich zúčastňujeme, podliehajú takisto etikete či bontónu. Základom sú ako v každej spoločenskej situácii pravidlá slušného správania. Mnoho vecí je nám prirodzených, avšak na niektoré možno zabúdame, respektíve si na nich nepotrpíme. Nasledujúce lekcie postupne prinesú „párty minimum“, ktoré by sme rozhodne mali poznať a bežne ho aplikovať na každú oslavu.

Pozvánka

Chodievať na párty či prijímať návštevy je isté umenie a má svoje pravidlá. Jedným zo základných kameňov je pozvánka. Na posedenie s priateľmi či rodinné pohostenie pozývame hostí telefonicky niekoľko dní dopredu. V prípade, že organizujeme väčšiu recepciu či inú slávnosť, je lepšie poslať pozvánku poštou alebo e-mailom. Naši hostia by mali byť informovaní o type oslavy, presnom mieste a čase konania párty. Pozvánka môžeme byť doplnená o dress code alebo iným osobnejším odkazom.

Samozrejme, stále platí, že na pozvanie treba odpovedať čím skôr, aby hostitelia poznali počet osôb, s ktorými majú rátať. Ak sa oslavy nechceme alebo nemôžeme zúčastniť, poďakujeme za pozvanie a s poľutovaním uvedieme dôvod, prečo budeme na oslave chýbať. Ignorovať pozvánku alebo odpovedať na poslednú chvíľu je spoločenským faux pas.

Príchod

Presnosť je výsadou kráľov a platí to aj dnes. Ctí si ju ako diplomatický protokol, tak aj občiansky bontón. Nie je vhodné prichádzať pred stanovenou hodinou, avšak najskôr môžeme zaklopať na dvere hostiteľov 5 minút pred určeným časom. Meškať by sme nemali viac ako akademických 15 minút. Ak hostitelia pripravili spoločný obed či večeru, na oneskorencov sa čaká najviac pol hodiny.

Hostitelia

Darček a kytica v jednom

Darček a kytica v jednom

Sú dôležitými osobami spoločenských podujatí. V rodine otvára dvere a hostí víta pán domu – hostiteľ, hostiteľka sa venuje návšteve vo vnútri. Pri väčších spoločenských udalostiach vítajú hostitelia pozvaných spoločne. S hostiteľmi online casino sa vždy privítame zvlášť, aj keď prídeme neskôr.

Dary, kvety

Najdôležitejšie ľudské vzťahy ako sú priateľstvo a láska spečaťujú dary. „Etiketa dáva jednoznačne prednosť starostlivo a citlivo vybranému darčeku pred okázalým predvádzaním vlastného konta.“ Prijaté darčeky rozbaľujeme v prítomnosti darcu, darovaný alkohol otvárame pri najbližšej príležitosti a bonboniéru môžeme (ale nemusíme) ihneď rozbaliť a ponúknuť ňou hostí. Kvety sú najuniverzálnejším darom, takže nikdy neurobíme chybu, ak nimi pri návšteve obdarujeme hostiteľku. Samozrejme, že ich nezabudneme odbaliť z ochranného papiera. :)  Za darčeky ďakujeme a patrí sa prejaviť aj radosť.

Odchod

Pri oficiálnych akciách odchádza ako prvý hlavný hosť. Ostatní smú odísť až po ňom. Pri rozlúčke sa nezabudneme poďakovať za príjemný večer. Podľa spoločenského bontónu sa patrí do dvoch mesiacov po oslave oplatiť pozvanie, teda usporiadať večierok a pozvať naň osoby, ktoré hostili nás. ;)

V ďalšej lekcii z bontónu si podrobnejšie rozoberieme stolovanie a usádzanie hostí.

Zdroj: Bontón pre každého – Minimum slušného správania, Mladé letá

Foto: Oslavuj.sk

Páči sa 5 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*