Bontón – lekcia 11.: Typy osláv

Milí čitatelia, pripravili sme pre vás trojdielny seriál z pravidiel etikety, ktorý sa bude týkať rôznych typov osláv. Možno budete prekvapení, koľko všelijakých spoločenských príležitostí existuje.

Priateľská návšteva

káva a čaj Patrí medzi najznámejšie a najbežnejšie stretnutie ľudí vo voľnom čase. Pekne sa na ňu oblečieme, hostiteľke kúpime kvety, prípadne dezert či cukrovinky a hostiteľovi podarujeme fľašu kvalitného vína.
Hostitelia si uctia návštevu slávnostnejším prestieraním a menším občerstvením.

Čaj o piatej

O piatej hodine popoludní sa najčastejšie koná stretnutie pri čaji. Zvyčajne sa ho zúčastňujú prevažne dámy. Iba výnimočne aj páni s partnerkami. Oblečenie je bežné a posedenie si nevyžaduje presný príchod. Okrem čaju sa podáva tiež káva, jemnejší alkohol, chlebíčky, sladkosti a ovocie. Stretnutie trvá 1 – 2 hodiny.

Posedenie pri káve

U nás je asi zaužívanejšie stretnutie pri tomto horúcom nápoji. Začína sa zvyčajne okolo 16 – 17 hodiny a končí pred 19:00. Podávajú sa aj zákusky. Stretnutie je vyhradené dámam a patrí sa naň prísť na čas.

Pri pohári vína

pohár vína Slávnosť, ktorú charakterizuje jednoduchosť, je pozvanie na pohárik vínka. Pozýva sa naň napríklad pri podpise obchodnej zmluvy. Môže sa konať kdekoľvek a trvá 20 – 60 minút. Na oslave sa podávajú šampanské, vína, jednohubky a slané pečivo. Zúčastňujú sa jej iba pozvaní, bez partnerov.

Bowle

Za týmto názvom sa skrýva párty, ktorá sa zvyčajne koná v záhrade najčastejšie po večeri. Okrem samotného bowle (nápoj z vína, ovocia, ovocných štiav, cukru a ľadu podávaný vo veľkej sklenenej guľatej nádobe) sa servírujú aj iné drinky, drobné pečivo, chlebíky, ale aj káva a čaj.

V druhom diele seriálu o Typoch osláv si predstavíme recepciu, raut a pôvodný význam slova párty.

Zdroj: Bontón pre každého – Minimum slušného správania, Mladé letá
Foto: Sxc.hu

Prečítajte si aj:

Páči sa 4 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*