Batikovanie

Technika batikovania je mnohým známa, ale stretla som sa aj kopou ľudí, ktorí ju obdivujú, a nikdy ju neskúsili. Práve pre nich ponúkam krátky manuál, ako si vytvoriť novú vecičku už za 1 euro. Asi toľko stojí jedno vrecúško ľubovoľnej farby na textil :-) .

Napríklad také námornícke tričko. Možno si poviete, že kúpiť ho nebude problém. Aj ja som si to pomyslela, ale po dvoch dňoch hľadania, som drahému pásikavé tričko radšej vyrobila sama. Nechcem vás nudiť podrobným technickým pracovným opisom. Veď postup je celkom jednoduchý.

Vypraté a čisté triko som obtočila špagátom v tých miestach, kde som chcela zachovať pôvodnú farbu textilu, v tomto prípade bielu. Špagát alebo starú vlnu však treba poriadne natesno zatiahnuť.

Farbu na textil kúpite v rôznych odtieňoch v drogérii. Každá značka má trošku iný návod na použitie, ale líši sa len v detailoch, a tak sa s ním osobne nezaoberám :) . Nemám totiž čas ani chuť stáť pri šporáku a hrnci s bublajúcou farbou, a tak si postup rázne zjednodušujem. Látku vo farbe nevarím, iba ju v nej nechám vychladnúť. V najväčšom hrnci, aký doma nájdem, dám zovrieť vodu. V kúpeľni si pripravím vedro, drevenú paličku na miešanie a obtočené tričko. V cca litrovej nádobe rozmiešam práškovú farbu s pollitrom vriacej vody a až tak ju vlejem do vedra k ostatnej vriacej vode. Ponorím odev a dobre premiešam. A proces farbenia sa už dokončí sám. Občas ho skontrolujem a obsah vedra zamiešam. Keď sa už z vody neparí, pridám 10 lyžíc soli na ustálenie farby. Počkám, kým voda vychladne (nemusí byť studená, ale aspoň príjemná na ruky), navlečiem si tenké igelitové rukavice a odev niekoľkokrát vypláchnem v studenej vode. Mali by ste to robiť dovtedy, kým z neho tečie už len číra voda, ale to sa mi zdá nekonečné, a tak po štvrtom pláchaní pridám do vedra aspoň deci octu. Tento výborný ustaľovač farieb všetko urýchli.

Najvzrušujúcejší okamih práve nastáva: prestrihnutie šnúrok! Osobne uprednostňujem odtočenie, ostane mi tak pekný zafarbený špagát, ktorý sa mi ešte určite zíde. Nedočkavci, pozor na ostré nožničky! Batikované ešte neznamená madeirované ;) .

Odtočené, poslednýkrát vypláchnuté, vyžmýkané aaa hotovo, nové námornícke tričko je na svete! 

Tip: batika je krásna, ale postupne stráca svoju intenzitu. Preto si zapamätajte: nesušiť na priamom slnku, neprať v práčke na vysokej teplote, aspoň prvé tri razy vyprať osobitne v rukách a do posledného pláchania pridať 0,5 dl octu.

PS PS: podobne sa dajú vyrobiť aj párty obrusy. Použite buď staré kusy, alebo hoci aj nepoužívanú plachtu, ktorú si potom obšijete do želaných rozmerov.

Známe hippiesácke kruhy urobíte tak, že začnete látku obtáčať od stredu kruhu, ako by ste išli nakresliť terč.

Srdce vznikne zase tak, že si ho voľným stehom (najlepšie fircovacou niťou) vyšijete a potom nitku jemne stiahnete, tak aby sa neroztrhla, čím sa stiahne aj látka. A zaviažete.

Batikovou technikou si môžete vyrobiť skutočne čokoľvek – obliečky, závesy, prehozy na postele a pohovky, rovnako ním obnovíte celý šatník i plátené tašky.

Foto: Oslavuj.sk, www.sxc.huPáči sa 9 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*