Balkánsky Silvester!

Názov a myšlienka

Oslavy v štýle divokého Balkánu lákajú práve svojou temperamentnosťou, hudbou, ktorá nedovolí sedieť a chutným jedlom. Dámy sa vyšantia pri kombinovaní etno sukní a šatiek a páni sa môžu tešiť z voľných košieľ a pohodlných balónových nohavíc. Zažila som balkánsky Silvester a bolo to… šťavnaté!

Cieľová skupina

Ak ste sa našli v riadkoch vyššie, ste tou najlepšou cieľovou skupinou. Znamenité jedlo sa vytancuje samo a vodečka do skoku trošku dopomôže. Obed či večierok v balkánskom štýle sa však môže hodiť aj tým, ktorí si radi pozrú kvalitnú filmovú produkciu tvorcov z bývalej „Juhošky“. Nemôžem opomenúť bohatú Kusturicovu tvorbu, ale i snímku Sivý kamión červenej farby režiséra Srdjana Koljevica.

Čo na seba

Svojim priateľom som do pozvánkového mejlu k móde napísala presne toto: „ …osobne vnímam Balkán na pomedzí etna a cigáňavy… čiže farebné, volánové, rozhalené, folklórne, pohodlné, s mačacím zlatom… “ a priatelia prišli oblečení úžasne, každý svojsky, živelne, ale nik nepresiahol hranicu, ktorá susedí s cigánskym bašavelom.

Páni stavili na farebné košele a kravaty, vestičku a baloňáky. Kalap musel byť. Dámy sa vybúrili so šatkami a drobnými vzorkami, farebnými pančuškami a korálikmi. Sukne museli byť. Možno si kladiete otázku, aký je rozdiel medzi outfitom na balkánsku oslavu a cigánsky bašavel. Jediný. Balkán má štýl. Nuž a po cigánsky nedolaďujete, nekombinujete, iba slobodne vrstvíte.

Výzdoba

Na sedačku sa vrhnú pestré vyšívané a pletené prehozy, na stôl háčkovaný obrúsok. Zdá sa vám to nevkusné? Tak ste si to predstavili zle! Preklikajte sa domovskou stránkou Gorana Bregoviča a hneď objavíte nový uhol pohľadu.

http://www.goranbregovic.rs/

Mám pravdu?

Okrem toho, určite sa zídu aj rôzne pologýčové doplnky – porcelánové jelenčeky, vázičky, dózy, obrazy, drevené krikľavo pomaľované misky. A to, prosím, bez urážky. Posúdenie úrovne gýčovosti nechávam na vás.

Recepty

Balkán, to je viacero krajín so svojimi kultúrnymi i náboženskými odlišnosťami, čo sa prejavuje aj v jedle. Ale načo riešiť, aké korenie dávajú do pljeskavice Bulhari a aké Čiernohorci. My sme sa balkánskej kuchyne ujali po slovensky a smaaačne sme si pošmakovali.

Prichystala som malé čevabky, čo sú rôzne okorenené fašíročky, ktoré sa podávajú s čerstvým chlebom. Šťavu im dodali dve omáčky – jogurtová „caciková“ a paradajkovo-olivová. Druhá gazdinka doniesla balkánsky šalát a ďalšia skvelé pečené papriky s fetou a cesnakom. Výborne sa bude hodiť aj typický balkánsky slaný koláč gibanica.

To všetko by sa chcelo zaliať domácou pálenkou, mastykou, ale aj obyčajná vodka spokojne pasovala.

http://www.oslavuj.sk/balkanske-recepty/302

Hudba

Základom je trombón. Ale zahviezdíte aj s iným hudobným nástrojom, najlepšie, ak na ňom teda aj zahráte.

Inak odporúčam Gorana Bregoviča, staršie ročníky si na neho radi zaspomínajú pri piesňach kapely Bielo Dugme. Živelnú atmosféru navodí aj zoskupenie okolo Emira Kusturicu a Dr. Neleho Karajlića – No smoking orchestra. Ale pokojne si pustite i korenistú zmesku Watcha clan, či moldavských Zdob si zdub, alebo dychovečkový orchester Markovičovcov. Pre odvážlivcov – Shazalakazoo.

Druhú misku váh naplní diskotékovejšia kompilácia Muzik za salu – balkan folk muzika a Jadranka.

Hry

Na našej oslave sa veľmi nehralo, večer patril tancu. Určite však odporúčam domáckeho Žolíka a pre rýchle jazyky a šikovné prsty mini hru Máš na to! V spoločnosti veselých priateľov sa bude dariť aj hre Som chrcheľ? Popisy k týmto i ostatným kratochvíľam nájdete v rubrike Hry.

PS PS:

Čo tak svojim hosťom pri odchode podarovať opäť niečo vlastnoručne vyrobené. Pozorní čitatelia už tušia, čo to bude… správne, malý uháčkovaný podšálok zvaný aj podpivník či keksík. Urobte ho podľa Bregovičovej webstránky alebo z rôznofarebných bavlniek, určite potešíte. A tí šikovnejší sa môžu pustiť aj do výroby hekíska – malej loptičky naplnenej zrnkami obilia.

Foto: www.sxc.hu, http://westcoastjuggling.net/store/images/hacky

Páči sa 6 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*