Antické vinobranie

Názov a myšlienka

Antické vinobranie bude skutočnou oslavou života a heslo Chlieb a hry sa v tomto prípade naplní vrchovatou mierou. Takže milí priatelia, Carpe diem, užívajte dňa!

Cieľová skupina

Určené všetkým milovníkom hrozna a vína rôznych farieb, chutí a vôní. Bonvivánom, ktorí si vedia vychutnávať život, vyhľadávajú rozmarné kratochvíle a spoločnosť éterických slečien.


Čo na seba

Plachtu. Nie v raťafákovskom štýle, ale pekne popod jednu pazuchu prevlečenú a ponad druhé rameno zaviazanú. Tak nejako môže vyzerať pánsky aj dámsky základ, takzvaná tóga. Či už budete pod plachetkou len v spodnej bielizni, alebo si

dáte ľanovú sukienku / nohavice a tielko, je už na vás. Čím slobodnejšie, tým lepšie. Na nôžky kristusky, v rubrike Kreatívne dielne sa naučíte jednoduchý postup, ako si takéto jednorazové sandálky vyrobiť. Druhou možnosťou je ostať naboso, bez ponožiek. Na ruky tepané náramky a prstene, do uší tepané náušnice, dámam do vlasov tepaný diadém nech zapadne a pánske sluchy nech čelenka z vavrína zdobí.

Výpravnejšie inšpirácie nájdete vo filmoch o Helene Trójskej, Gladiátorovi či Veľkom to Alexandrovi.

Výzdoba

Aj obrazovka televízora sa dá prispôsobiť antickému štýlu.

Karafa na víno bude tou najdôležitejšou praktickou i estetickou vecou antického vinobrania. Okrem nej nech na stole nechýbajú medené vázy a autenticky budú pôsobiť aj pomaľované amfory. Okrem toho samotná poživeň, hrozno, bude pôsobiť ako dekorácia. Namiesto elektrického svetla si zažnite sviece, petrolejky či malé lampášiky. Stôl dozdobte lístkami sušeného vavrínu, čiže bobkového listu. V antike boli v kurze drahé kovy. Ak uvažujete o farbe obrusu na stôl, nádherne vynikne zlatý či medený satén.

Recepty

Dve základné veci sú už od začiatku zjavné – hrozno a víno. Pre deti a abstinentov pokojne vineový nápoj. Domáci chlebík, focaccia, olivy, syr a pravý Cézarov šalát veľmi jednoducho a verne naplní bruchá hostí antického večera.

http://www.oslavuj.sk/anticke-recepty/219

Hudba, kniha

Mať tak lýru, to by bolo. Alebo harfu, aspoň takú ručnú. Namiesto ozajstného reálneho umenia si môžete zadovážiť soundtracky ku vyššie spomínaným filmov z čias antiky. Dobrou alternatívou je i stará grécka ľudová hudba, ktorú nájdete pod názvom Best greek music collection.

Kultúru však bude v túto oslavu zastupovať samotný krasorečník Publius OVIDIUS Naso. Tento pán je majstrom slova a vo svojich spisoch Umenie milovaťLieky proti láske prináša pravdy pravdúce týkajúce sa milostného života. Dnes jeho slová vyznievajú trošku kontroverzne, čo však poslucháčov väčšmi priláka. Čo vám budem hovoriť, lišiak je ten Ovidius a rozhodne by nemal chýbať v podobe čítačiek na tomto tematickom žúre.

Hry

V zmysle antického hesla Chlieb a hry by mal hostiteľ skutočne zadovážiť rôzne hry a zábavky. Keďže asi hádzať diskom či oštepom nebudete, inšpirujte sa dosýta rubrikou Hry. Nezabudnite si vzájomne vyveštiť. Antické veštiarne boli totiž preslávené a hojne navštevované. Určite zapojte aj pantomímu, aspoň trošku si tak pripomeniete antické divadlo. Odskúšané a vydarené – alternatíva k hre Activity.

PS PS:

Rozhodne odporúčam svojich hosti pri odchode obdarovať vlastnoručne prepísaným textom od Ovidia. Najlepšie bude duchaplný citát vyzerať na starom zožltnutom papieri, kde tu obhorenom, atramentom popísanom. Zrolujte do zvitku a previažte červenou stužkou. Staroveký spis s erotickým obsahom, to len tak niekto nevlastní!

Ave!

Foto: Oslavuj.sk, www.sxc.hu

Páči sa 6 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*