Ako zorganizovať skvelú párty?

To je otázka! Nech ide o akúkoľvek oslavu a príležitosť, hostiteľ by mal myslieť vždy na približne rovnaké veci. Isteže, najlepšie párty sú tie spontánne, ale aj tu platí, že na isté veci by sa nemalo zabúdať. Samozrejme, za predpokladu, že vám záleží na pocitoch svojich hostí.

Myšlienka

Väčšinou oslavy vznikajú na základe konkrétnej udalosti či sviatku. Ale niekedy sa len jednoducho chcete stretnúť a poriadne si s blízkymi zažúrovať. Tak či tak, myšlienka vašej oslavy by mala byť zjavná už od začiatku. Dnes sa každý druh oslavy, možno s výnimkou štátnych a kresťanských sviatkov, dá poňať tematicky. Alebo v nejakom štýle. Tém je skutočne neúrekom. Od klasických, akými sú námornícke, retro, karnevalové, pyžamové či westernové párty až po jedinečné žúrky v štýle mafia, cirkus, animáky, hmyz, Bollywood … Tematické párty sa tímu Oslavuj.sk javia ako bezodná studnica, pretože zoznam s novými nápadmi sa stále rozrastá.

Svoju párty môžete poňať aj jednoduchšie a pritom stále štýlovo. Zažili ste už modrú oslavu? Takú, kde hostia aj hostiteľ na sebe museli mať modré oblečenie či doplnky a rovnako výzdobe, jedlám aj nápojom dominovala táto farba vo všetkých odtieňoch. Že pre vás modrá nie je vôbec dobrá? Na výber máte celé ostatné spektrum farieb. Rovnako tak môžete oslavu zacieliť na štýl hudby, filmu, módy, životosprávy. Alebo ju odštartovať prívlastkami - romantická, bláznivá, sexy, undergroundová, dekadentná, bizardná… Áno, aj také boli :) .

Gurmánske večierky najlepšie dosiahnete, ak sa zameriate na špecifický región. Môžete ostať na Slovensku alebo precestovať celý svet. Popri “rýchloštudovaní” geografie sa naučíte nielen nové chutné recepty, ale spoznáte aj mentalitu a národné zvyklosti rozmanitých štátov. Reč je samozrejme o oslavách, ktoré nájdete v rubrike Národnostné.

Slovensko dbá viacmenej na tradície, zdá sa preto, že počas sviatkov sa veľa kreatívnej vody nenamúti. Ale pozrime sa na taký Prvý máj: http://www.oslavuj.sk/prvy-maj-alebo-slovenska-retro-parada/383. Alebo na 13. december. Svätá Lucia si sama pýta poriadne divoký babský žúr. Aj o ostatných sviatkoch sa dá uvažovať podobným smerom.

Cieľová skupina

Cieľovka, to sú naši vzácni hostia. Im sa prispôsobuje v podstate všetko. Pretože ich radosť je našou radosťou. Je veľkou výhodou, ak svojich hostí dobre poznáte. No nie vždy sa párty organizuje pre rodinu či priateľov. Pri vlastných deťoch viete, čo im chutí, s čím sa rady hrajú. Ale vedeli by ste zorganizovať detský kútik aj pre decká vašich známych? A čo so širokým okruhom kolegov? Trúfli by ste si vymyslieť zaujímavý večierok aj pre nich? Určite áno, veď všetci sme koniec koncov rovnakí. Stačí siahnuť po menej špecifických “nástrojoch” a novotami prekvapovať opatrne. Preto je fajn si dopredu urobiť malý prieskum, či tematická párty v ufónskom intergalaktickom štýle bude lákať nielen vás, ale i vašich hostí. Niekedy nie je od veci ponúknuť aj dve verzie, nech rozhodne väčšina. Aby ste na svojej famóznej originálnej párty roka neostali sami. Presne naopak by sa patrilo zariadiť v kruhu svojich najbližších. Tých nemusíte nudiť otrepanými šlágrami a tácňou s chlebíčkami. Nešetrite ich, prekvapujte, šokujte, veď ide o zábavu!

Časopriestor

Určenie dátumu a miesta oslavy môže priniesť pár nepokojov. Odvíja sa totiž od mnohých faktorov. Aj tu platí, že malý prieskum medzi hosťami nebude na škodu. Aby termín vyhovoval všetkým, aby ste sa zišli v hojnom počte. Pozor si treba dať na takzvané “vydumané typy”. Tým, ak podáte prst, schmatnú celú ruku :) a budú vymýšľať a vymýšľať. Takže pozvať niekoho na párty štýlom “kedy chceš a kde chceš” sa neoplatí, preto stačí ponúknuť dve alternatívy.

Čas oslavy môže byť fixný, vtedy od hostí skutočne vyžadujete, aby nemeškali. Na túto informáciu treba myslieť už v pozvánke, či písomnej, či ústnej. Rovnako môže akcia začať voľným časom. Vtedy máte zaručené, že miesto činu sa bude zapĺňať postupne. Možno rozmýšľate, ako hostí slušne vyprevadiť, keď vy by ste už radi párty ukončili, ale im sa ešte nechce. Bude úplne v pohode, ak na pozvánke uvediete aj časový údaj, dokedy akcia trvá.

Od typu oslavy bude záležať, aké miesto vyberiete. Niektoré slávnosti sa hodia skvele do exteriéru, iné by vonku zase zanikli. Hippiesácka žúrka volá po lúkach a prírodnom priestranstve. Ale spomínaná intergalaktická sa skvelo ukáže v tmavších industriálnych priestoroch. Verte však, že do obývačky zmestíte pri troche šikovnosti obe.

Pozvánky

Vravíte si, načo zháňať a posielať nejaké pozvánky, veď máme mobily a internet. Je to pravda, dokonca niekedy zvykneme ľudí pozvať aj zoči-voči. Ale pozvánka je niečo, čo ostane na pamiatku. V papierovom stave poslaná poštou milo prekvapí. Nakreslená, vytlačená, handmade či v profesionálnom štúdiu vyrobená. A emailom viete poslať rozmanité pozvánky aj od nás: http://www.oslavuj.sk/pozvanky. Vyberte si z originálnych fotografií, ku ktorým sa inde nedostanete. Galériu stále dopĺňame, ale ak vám chýba pozvánka na tú vašu oslavu, napíšte nám!

Výzdoba

Najobľúbenejšou párty výzdobou sú balóny. Tešia deti od najútlejšieho veku, ale neprekážajú ani vyšším vekovým skupinám. Cenová dostupnosť, farebná škála a slávnostný efekt ich posúva na prvé miesto v rebríčku párty doplnkov. Môžu visieť z lustra alebo naplnené héliom smerovať k akémukoľvek stropu v miestnosti. Dokonca ich viete aranžovať podobne ako kvety, stačí si zadovážiť špeciálne plastové paličky. Ďalej máte k dispozícií girlandy, serpentíny, konfety a lampióny. Všetko sa dá kúpiť v obchodných reťazcoch, papiernictvách, obchodoch s umeleckými potrebami či e-shopoch, ale šikovné ruky zvládnu výrobu aj doma. A vaše detičky sa isto rady zapoja. Tradičným doplnkom stolov sú papierové obrúsky s motívmi od výmyslu sveta, ktoré sa dajú poskladať na sto spôsobov. Spolu s farebne doladenými sviečkami a svietnikmi patria tiež k elementárnej výbave párty stolovania. Nuž, a každá špeciálna oslava si bude vyžadovať aj originálne kulisy. Ale o spomenutý základ sa vždy môžete oprieť.

Outfit

Slovenčinári sa pri tomto slovíčku chytajú za hlavy. Ale ako inak pomenovať oblečenie, obuv, doplnky, make-up, úpravu vlasov aj nechtov jedným slovom? Jednoducho celú našu „výzbroj“ od hlavy až po päty, ktorou sa chceme páčiť a líšiť zároveň, najlepšie vystihuje tento pojem. Každý najlepšie vie, čo mu svedčí. Outfit hostiteľa i hosťa sa však dostáva výrazne do pozornosti v rámci všetkých špeciálnych a tematických podujatí. Milujem priateľov, ktorí sa vedia „zhovädiť“ pre potešenie svoje i svojho okolia. Nie je to však podmienkou, dámy si zvyčajne vedia zachovať aj v týchto prípadoch dekórum. Takže bez strachu hravo do toho. Práve pre menej odvážnych sú na tematických žúroch tou najlepšou záchranou rôzne doplnky – klobúky, masky, bižutéria, šatky, okuliare.

Občerstvenie

Pre ďalšie neslovenské slovko, catering, ktoré v sebe spája jedivo i pitivo, sa už ekvivalent našiel. Anglickú verziu však spomínam nie náhodou. Firmy, ktoré vám prinesú hotové lahôdky v hocijakom skupenstve rovno na stôl sa totiž práve občerstvovacie nevolajú. Sú to cateringové firmy, ktoré čoraz viac koketujú aj s bežným slovenským hostiteľom. Nie sú však životu dôležité, takže gazdinky a páni šéfkuchári, hor sa do varenia, do pečenie. Jedlo a pitie na oslavách je také rozmanité ako ľudia sami. Nesúhlasíte? Že sa stretávate s tými istými kolbaskovymi jednohubkami na rodinných večierkoch už roky? No, ak stále chutia, osvedčené meniť netreba, ale nejakú tu teplú či studenú novinku by ste si z nášho párty receptára osvojiť veru mohli - http://www.oslavuj.sk/category/receptar.

Pri zostavovaní jedálnička treba myslieť najmä na deti, ich oči sú tým najväčším jedákom. Aj zdravšie jedlá ozdobené ovocím, orieškami a povedzme aj polevami sa stanú zrazu obľúbenými. Okrem detí je fajn nezabudnúť ani na vegetariánov a abstinentov. Nezakrývajme si oči, pálenka či vínečko k našim tradíciám predsa len patrí. Ale lahodný nápoj nemusí vždy obsahovať alkohol. A tie oči jedia a pijú aj u veľkých, takže estetické či originálne servírovanie by malo byť samozrejmosťou.

Hry, program, zábava

Pre niekoho neoddeliteľná súčasť každej oslavy, pre iného v jeho veku a postavení nepredstaviteľná činnosť zabudnutá z čias škôlky. Hry. Je ich hromada, takže si stojíme za názorom, že pre každého oslavujúceho sa nájde aspoň jedna, ako pre neho šitá. Stolové, kartové, skupinové, pre dvojice, logické, verbálne, kondičné, strategické. Povedz nám, akú hru máš rád, Oslavuj.sk ti povie, aký si :) . Nie nadarmo na krabiciach od hier nájdete piktogram, že zábavka je v hodná pre hráčov od X rokov do nekonečna. V otázke hier hrá jedinú úlohu chuť. Trošku navnadiť a chvíľku prehovárať sa vždy oplatí. Nútiť nikdy. Odskúšané, overené.

Program večierka môže úspešne naplniť aj karaoke alebo vzrušujúca tombola. Tá sa dá poňať vtipne, ale aj seriózne. Zaujímavým ekvivalentom je mačka vo vreci.

Profi program zabezpečia profi hudobníci, umelci, tanečnice, žongléri, kúzelník, zabávači. Skrátka ktokoľvek povolaný. Nie každý večierok si prípravu programu a hier vyžaduje. Kvalitná vykecávka

dokáže nahradiť akýkoľvek pripravený plán a môže byť tou naj zábavou. Ale mať v zálohe niečo malé pre istotu, nikdy nie je na škodu.

Pozadie

Nech je náplň vášho spoločenského stretnutia akákoľvek, skoro vždy vyhráva v pozadí hudba. Prečo na ňu myslieť skôr, je celkom jasné. Ako hostiteľ má človek dosť povinností s vítaním, obsluhou, servírovaním, konverzovaním a napochytro voliť vhodnú stanicu v rádiu či kanál v televízii, môže byť trochu otravné. Hlavne keď je návšteva s hudobným pozadím nespokojná. Naopak, ak si dopredu vyberiete nejaké MP3 alebo zvolíte hoci aj film, ktorý bude dotvárať váš večierok príjemným nerušivým spôsobom, máte neskôr o starosť menej.

Príprava hudobného zoznamu, tzv. playlistu, pri tematických oslavách bude vyslovene potrebná. Pretože tvorí štýlovú súčasť žúru a niektoré skladby si preto treba aj dopredu pohľadať. Kvalitným a dobre zloženým playlistom svojich hostí skvele naladíte, čím ich lepšie pripravíte na zážitky, ktoré ich čakajú.

Darček na rozlúčku a.k.a. PS PS

Maličkosť na rozlúčku po vydarenej párty je zo strany hostiteľa neočakávaným bonusom. Väčšinou sa realizuje na štýlových oslavách, kde sa téma na záver malou pozornosťou pekne uzatvára. Z námorníckeho večierka odchádzajú hostia s mušľou s venovaním na vnútornej strane, z maďarskej veselice si odnášajú „kytičku čipeš papričiek“ a vďaka čajovému popoludniu sú bohatší o magickú bylinkovú zmes v plátenom vrecúšku. Vaši hostia si tak zanechajú na skvelú vami organizovanú slávnosť rovno dve spomienky.

Doprava

Neľakajte sa, nechceme od vás, aby ste po celej paráde robili svojim návštevníkom aj šoféra. Ale ak budete mať doma pripravené cestovné poriadky mestskej dopravy alebo čísla na taxi služby, máte opäť ďalší bod k dobru. Na druhej strane, ak robíte veľkú oslavu a záleží vám na blízkych a nechcete, aby sa kvôli cestovaniu obmedzovali, je tu jedna možnosť. Urobte so svojimi deťmi, rodičmi, priateľmi, susedmi, teda hocikým, kto sa oslavy momentálne nezúčastňuje bartrový obchod. Tentoraz budú oni na telefóne a ochotne vašu návštevu rozvezú po domovoch a nabudúce to pre nich urobíte vy. Táto situácia vzniká hlavne na svadbách alebo významných narodeninových jubileách.

Malý tip na záver

Milí hostitelia, nie je žiadnou hanbou spísať si malú osnovu pripravovanej akcie či zaznamenať nové myšlienky vo forme poznámok. Máte potom väčšiu šancu, že na nič podstatné nezabudnete. Vaši hostia budú spokojní a ešte dlho sa bude o vydarenej párty rozprávať. Možno aj na stránkach Oslavuj.sk! :)

Foto: Oslavuj.sk, www.shutterstock.com

Páči sa 12 ľuďom.


3 komentárov k článku Ako zorganizovať skvelú párty?

  1. Monix

    dakujem za clanok. super rady :)

  2. Dakujem za pomoc táto stranka mi velmi pomohla

  3. lily

    tento clanok sa mi velmi paci ,kazdy kto sa nim bude riadit isto zozne uspech :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*