Ako si vyrobiť vlastnú disko guľu

Ak ste aspoň raz v živote zatúžili mať vlastnú disko guľu a nemáte niekoľko desiatok eur na kúpu novej, ponúkam vám návod, ako si vyrobiť vlastnú, originálnu.

Čo potrebujeme: jednu polystyrénovú guľu (veľkosti sa medze nekladú), jedno lepidlo na plast – polystyrén,  niekoľko použitých CD (čím viac, tým lepšie), háčik (najlepšie so závitom), nožnice.

Pracovný postup: Na začiatok si nastriháme použité CD. Striháme smerom do vnútra, následne vystrihnutý „pásik“ CDčka nastriháme na menšie dieliky.

Nanesieme lepidlo na dielik z CD, ktorý pritlačíme na polystyrénov guľu. Lepidlo nezaschne ihneď, preto odporúčam väčší časový rozostup medzi lepením jednotlivých dielikov.

Dieliky môžeme začať lepiť buď po obvode stredu gule, alebo si prvý pásik dielikov nalepíme v smere od vrchu do stredu, a potom pokračujeme po obvode gule (komu čo vyhovuje).

Pre lepšiu manipuláciu a schnutie odporúčam dieliky lepiť najprv na jednu polovicu gule. Po jej zaschnutí sa môžeme pustiť do druhej polovice.

Nakoniec na vrch disko gule umiestníme háčik, za ktorý bude naša guľa visieť. Do bodu, kde háčik vnikne do polystyrénu, nanesieme kvapku lepidla a až tak háčik naskrutkujeme. Kvapka lepidla zaistí, že sa háčik nevytiahne ani pri tých najbúrlivejších rotáciách :) .

5 dobrých rád na záver:

1. Odporúčam CD nosiče s bielym (svetlým) podkladom – sú to väčšinou inštalačné, firemné, vlastne všetky oficiálne CD.

2. Neodporúčam CD s farebným podkladom – sú to väčšinou CD bežne dostupné, na ktoré si napaľujeme filmy, fotky, hry a iné. Spoznáme ich podľa zelenej, modrej, prípadne zeleno-modrej farby podkladu. Pri ich strihaní sa podklad narušuje, vznikajú drobné trhlinky, ktoré znemožňujú odraz svetla.

PS: Ak hovoríme o podklade, máme na mysli tú časť CD, na ktorú sa napaľujú informácie.

3. Pozor na chladné prostredie. Ak striháme v zime alebo v priestoroch kde je chladno, odporúčam CD najprv zohriať teplotou vlastného tela (napríklad si CD priložiť na minútu na brucho :) ). V opačnom prípade je plastové CD veľmi krehké a extrémne sa láme.

4. Pri lepení dielikov CD na polystyrénovú guľu je dobré dať si občasnú prestávku a priestory vyvetrať. Inak riskujeme omamné účinky lepidla :) .

5. Pre lepšiu orientáciu – na disko guľu v priemere 12 cm potrebujeme minimálne 2 CD.

Foto: Oslavuj.sk

Páči sa 19 ľuďom.


19 komentárov k článku Ako si vyrobiť vlastnú disko guľu

 1. Gudernova

  Prosim poradit – cim a ako strihat CD

  • Lusi

   CD sme strihali klasickými nožnicami. Vhodné sú väčšie, s pogumovanými (alebo ergonomickými) rúčkami, aby nás pri dlhom strihaní neboleli prsty. Mali by byť dostatočne ostré, aby sa do CD poriadne “zahryzli”. Len doplním, čo už bolo písané skôr – čím teplejšie bude CD, tým ľahšie sa nám bude strihať.

 2. andrea

  Mozem to lepit aj obycajnym lepidlom ?

  • Ivan Kostitras

   Andrea, lepidlo by malo byť vhodné na lepenie plastov a hlavne polystyrénu, v opačnom prípade vám polystyrénovú guľu spáli. Alebo vyskúšajte lepidlo na papier, nemám to však odskúšané, preto neviem garantovať výsledok.
   Až bude vaša vlastná disko guľa hotová, môžete sa pochváliť a poslať nám foto ako vyzerá :) .

 3. Dávid

  chcem sa spitat odraza to aj svetlo????

  • Lusi

   Dávid, diskoguľa odráža aj svetlo, presne tak, ako svetlo odráža CD. Čím viac svetla, tým lepšie. Ak sa mýlim, opraví ma autor článku, Ivan.. :)

 4. daniel

  ale niektore CD mi aj pukli ako ich mam strihat

  • Ivan Kostitras

   CD puká ak je nekvalitné, alebo veľmi studené – vtedy je plast krehký a nedá sa strihať. Vyskúšaj CD poriadne zahriať napr. v rukách, vlastným telom a tak začni strihať.
   Viac info nájdeš na konci článku v odseku 5 dobrých rád na záver.

 5. Waw! Toto je štýl :) )) a to lepidlo dostanem kde kúpiť? Normálne v papirníctve? :)

  • Lusi

   Sarah, toto lepidlo sme zohnali v obchode s umeleckými potrebami. Ale čitateľ nižšie spomína, že más skúsenosti s chemoprénom.. :)

 6. luluka

  Ahoj, hodilo by sa to aj pre maminu na vianoce???

  • Ivan Kostitras

   Ahoj luluka, ako darček na vianoce určite áno. Je to milé, je to vtipné a je to originálne. Už vopred máš 100% istotu, že niečo také mamina ešte nedostala.

 7. daniel pekarovič

  a kde zaženiem polystyrenovu gulu. a vevadi ked to bude loptička a alebo niečo ine gulate.

  • Ivan Kostitras

   Ahoj Daniel.
   Polystyrénová guľa sa dá kúpiť v obchode s kreatívnymi a umeleckými potrebami. Tiež sa dá kúpiť v rôznych eshopoch, stačí dať vyhľadávať slovo polystyrénová guľa.
   Teoreticky môžeš použiť aj loptičku, ale musíš použiť správne lepidlo, aby ti to držalo. Tiež musíš počítať s tým, že loptička bude vždy ťažšia ako polystyrénová guľa, takže celá disko guľa bude potom ťažšia a nebudeš ju môcť slobodne zavesiť na hocičo a hocikam.
   Ak sa predsa len rozhodneš použiť niečo iné ako polystyrénovú guľu, napíš ako si dopadol :)

 8. lasička

  Aku najvacsiu diskogulu si uz vyrobil?

  • Ivan Kostitras

   Najvacsia mala zatial priemer 12 cm, je to diskogula na obrazku.
   PS: Na Slovensku je celkom problem zohnat polystyrenovu gulu vacsich rozmerov. Bud ju nikde nemaju, alebo si za nu pytaju neumerne vela penazi.

 9. kika

  kolko cd mas ty ??

  • Ivan Kostitras

   Ahoj kika, ak máš na mysli koľko cd je nastrihaných a nalepených na tejto disco guli, odpoveď znie 2. Ak máš na mysli koľko cd mám pripravených celkovo pri tvorbe takejto disco gule, tak je to 3 až 5. Vždy je lepši mať v zálohe viac cd. Nie je nič horšie, ako keď ti v polovici práce dôjde materiál.
   Ak máš ďalšie otázky, pýtaj sa, rád ti odpoviem :)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*