Ako si uviazať kravatu

kravaty Kravata

Paríž je považovaný za hlavné mesto módy. Málokto by si však spájal módnu vychytávku práve s Chorvátskom. Áno, priamo z tohto kraja prerazila kravata do celého sveta a stala sa vyhľadávaným doplnkom všeobecného vkusu medzi pánmi, ktorí dbajú na eleganciu a módny kódex. Kedysi patrilo k univerzálnemu vzdelaniu každého muža „umenie“ uviazať si kravatu. Bola to vstupenka medzi spoločenkú elitu. V súčasnosti sa módne normy a spoločenské zvyklosti uvoľnili a toto umenie sa vytratilo z bežných znalostí pánov po celom svete.

História

Kto vymyslel kravatu? Podľa mňa to bola žena, ktorá sa chcela mužskému pokoleniu pomstiť za vysoké opätky :D . Pravda je ale úplne iná. Kravata uzrela svetlo sveta vďaka Chorvátom. Objavila sa ako súčasť uniforiem chorvátskeho vojska, ktoré sa ocitlo na dvore francúzskeho kráľa Ľudovíta XIII. Márne by sme však hľadali kravatu, akú poznáme dnes. V tom čase to bola obyčajná šatka, ktorú mali vojaci omotanú okolo krku. Táto „ozdoba“ bola teda akýmsi predchodcom dnešnej kravaty a v tom období slúžila na identifikáciu vojakov. Aj vďaka Chorvátom sa kravata nazýva kravatou. Pomenovanie „la cravatte“ (kravata) vzniklo z označenia „la Croate“ (Chorváti). Veľmi rýchlo sa stala obľúbenou súčasťou oblečenia po celej Európe. Okrem Francúzov si ju obľúbili i Belgičania a Holanďania. Zásadný prelom v popularite kravaty nastal v Britskom impériu. Až Angličania povýšili kravatu na kult. Aj vďaka tomu sa kravata stala výsadou gentlemanov.

Súčasnosť

kravaty V súčasnosti sa konvencie uvoľňujú, móda sa prispôsobuje ležérnosti a pohodliu, a teda aj páni v oblekoch a kravatách sa vytrácajú. Pokiaľ si to vyslovene nevyžaduje zamestnanie, alebo ples v opere, márne by ste v spoločnosti hľadali chlapa, ktorý si dobrovoľne uviaže okolo krku kravatu či motýlika. Česť výnimkám. V živote sa však vyskytnú situácie, keď je oblek a kravata priam nevyhnutnou súčasťou oblečenia. Svadby, pohreby, oslavy, pohovory do budúceho zamestnania. Veru, prvý dojem zanecháte vďaka svojej vonkajšej vizuálne stránke už za niekoľko sekúnd. A preto sa naučte, milí páni, že kravata nie je vždy nepriateľ. Niekedy vám dokáže pomôcť, ani nemusíte vedieť ako. A preto sa spolu naučme aspoň základné postupy, ako si rýchlo a efektívne uviazať kravatu. Ak vám to nepôjde, poproste svoje nežnejšie polovičky. Tie si s tým už určite poradia.

Pár tipov ako na to:

1.) Malý uzol malý uzol

2.) Jednoduchý uzol jednoduchý uzol

3.) Dvojitý uzol dvojitý uzol

4.) Krížový uzol krížový uzol


Foto: Lucik, www.dobrarada.sk

Zdroje: academia-cravatica.hr, feminity.zoznam.sk, www.dobrarada.sk

Páči sa 10 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*