Kathushkine kulinárium na pokračovanie… II. diel

Druhý diel Kathushkinho kulinária prináša chutný recept na domáci chlieb. Nepotrebujete naň modernú pekárničku. Zdravý celozrnný chlebík si upečiete aj v rúre! Dobrú chuť, priatelia, a napíšte nám, ako sa vydaril. :)

kulinárium II.

kulinárium II.

Domáci chlieb

Potrebujeme a postupujeme:

400 g celozrnnej múky, 300 g hladkej múky T650 (T650 je známa ako chlebová múka, 00extra nie je veľmi vhodná), 1 PL mletej rasce, 2 KL soli, semiačka podľa vlastného výberu (používam slnečnicové, ľanové a sezamové), 1 ks pekárenské droždie (nazývané tiež kvasnice), 1 KL medu, 350 ml vlažnej vody (cca 36 °C).

V prvom rade treba zarobiť kvások. Do vlažnej vody pridať med (môže byť aj cukor, ale v mede sa kvasinkám lepšie darí, lebo sa im ľahšie rozkladá). Droždie porozdeľovať na menšie kúsky a tiež pridať do vody. Celé je to preto, lebo kvasinky pre život potrebujú teplo, vlhko a potravu. Tá teplota však nemôže byť vyššia než 40 °C, pretože kvasinky by sa uvarili.

Takto necháte kvasinky žiť asi 20 minút. môžete sa na ne pozerať, ako sa postupne dostávajú na povrch vody a zváčšujú svoj objem (teda sa rozmnožujú).

Do veľkej misy zmiešajte obe múky. Je dobré ich zohriať, nech potom kvasinky nemajú šok a prejdú znova do teplúčka. Do múky pridajte soľ, rascu a semiačka. Všetko premiešajte. Pridajte vodu s kvasinkami a mieste, až kým to nebude poriadne premiešané. Dajte na teplé miesto a nechajte tam asi hodinu, kým to poriadne nakysne.

Zoberte pekáč, na ktorom budete chlieb robiť. Osobne používam pekáč z jenského skla, vhodná je aj kvádrovitá nádoba na biskupský chlebík. Potrite boky a spodok olejom (nech sa chlebík neprilepí) a vysypte slnečnicovými semiačkami. Preložte chlebovú masu na pekáč, neuhládzajte, nesnažte sa zarovnať. Takto nechajte znova kvasiť ďalšiu cca hodinku, kým nemáte pocit, že by sa vám chlieb už mal z nádoby vyliať.

Pečenie

Zarobte si vodu so soľou a potrite chlieb. Dajte piecť na 190 °C, bude to trvať asi 70 minút. Ak budete mať pocit, že sa vám chlebík každú chvíľu vyleje, tak sa nebojte, jemu sa už vytvorila kôrka, takže zváčšovať sa bude dohora. Každých 20 minút potierajte slanou vodou, nech je chrumkavý.

chlebík

Po upečení

Po upečení vyberte z nádoby, v ktorej sa piekol a poslednýkrát potrite slanou vodou. Keď vychladne, môžete ho začať jesť.

Kathushkin tip: Môj pomer múk je trochu odlišný. Používam 150 g hladkej múky T650, 160 g celozrnnej pšeničnej múky, 170 g celozrnnej špaldovej múky, 170 g celozrnnej ražnej múky, 30 g celozrnnej ovsenej múky a 20 g celozrnnej jačmennej múky. Nebojte sa však všelijako experimentovať. Skúste si samy namiešať vlastné pomery ražnej, žitnej, ovsenej a pšeničnej múky podľa chuti a fantázie a vytvorte si tak všakovaké chlebíky rozmanitých chutí a vôní. Uprednostňujte celozrnné múky! Chlebovú hladkú múku dopĺňajte iba v minimálnom podiele.

Na ochutenie sú taktiež fantastické aj tekvicové semiačka. Do chlebíka dopĺňam pšeničné otruby, pšeničné klíčky, slnečnicové a ľanové semiačka. Každopádne žiadnymi semiačkami nešetrite. Dodajú vášmu chlebíku nezabudnuteľnú chuť. Pri pečení chleba v plynovej rúre odporúčam vložiť na spodok rúry hrniec naplnený vodou. Cesto tak zostane vláčne a chlebík nevyschne (ďakujem Lucke a pánu Attilovi za tip – pozn. autorky).

Na záver už len parafráza slov Jamieho Olivera: Ak sa Vám chlieb nepodarí, aj tak bude vždy lepší, než ten, ktorý si kúpite v obchode!“ :)

Kathushka profil

Foto: Kathushka

Páči sa 9 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*