9 dôvodov, prečo si 17. november treba vážiť

Ak ešte stále neviete, prečo si Deň boja za slobodu a demokraciu zaslúži úctu každého z nás, prinášame vám krátke zhrnutie toho najdôležitejšieho.

Dôvod číslo 1.: Sloboda slova. Môžeme si povedať na plné ústa komu chceme, čo chceme, kde chceme a ako chceme bez toho, aby sme boli falošne obvinení a uväznení na neurčito.

V socializme ľudia takúto možnosť nemali.

Dôvod číslo 2.: Sloboda tlače. Médiá môžu informovať pravdu o rozkrádaní a kriminalite bez toho, aby boli falošne obvinené, zrušené a novinári uväznení na neurčito.

V socializme takúto možnosť nemali.

Dôvod číslo 3.: Sloboda internetu. Možno vám to znie zvláštne, ale vďaka 17. novembru 1989 máme slobodný internet bez cenzúry a blokovania. Opakom je komunistická Čína, kde síce internet majú, ale pod drobnohľadom štátnych úradov, ktoré blokujú najväčší vyhľadávač google len preto, aby si občania nenašli pravdu o demokracii.
Len vďaka slobodnému internetu si vieme nájsť prácu, bývanie, životného partnera či záznam z tlačovej konferencie rýchlo, komfortne a za niekoľko minút.

V socializme ľudia takúto možnosť nemali.

Dôvod číslo 4.: Sloboda zhromažďovania. Niečo sa nám nepáči? Stačí ohlásiť verejné zhromaždenie, napríklad na protest proti gumeným medvedíkom a môžeme veselo či hlučne pochodovať naprieč ulicami.

V socializme ľudia takúto možnosť nemali.

Dôvod číslo 5.: Sloboda podnikania. V minulosti bolo všetko štátne. Ak ste boli šikovní, alebo ste mali skvelý nápad ako zarobiť, mali ste smolu, pretože súkromné podnikanie neexistovalo. V lepšom prípade si váš nápad osvojil štátny podnik, ktorého ste boli zamestnancom a vám udelili trápny metál, v horšom prípade vám ostali len oči pre plač. Tak či onak na vašej šikovnosti zarábali iní. Ak ste sa proti tomu ohradili, ihneď ste boli považovaní za potenciálnu hrozbu štátu a na krk vám dýchala tajná služba, prípadne väzenie.
Dnes sa o šikovných ľudí a skvelé nápady firmy a trhy doslova bijú.

V socializme ľudia takúto možnosť nemali.

Dôvod číslo 6.: Sloboda cestovania. Dnes môžeme slobodne cestovať po celom svete bez toho, aby sme štátnym úradníkom museli vysvetľovať cieľ našej cesty, ako dlho sa tam zdržíme a s kým sa budeme stretávať.

V socializme ľudia takúto možnosť nemali.

Dôvod číslo 7.: Sloboda vierovyznania. Môžeme byť kresťania, moslimovia, židia, budhisti, či byť súčasťou sekty Vesmírni lidé bez toho, aby nás za to štátne úrady prenasledovali, väznili, či posielali do pracovných táborov.

V socializme ľudia takúto možnosť nemali.

Dôvod číslo 8.: Sloboda výzoru. Chlapci môžu mať dlhé vlasy, dievčatá holé hlavy a všetci môžeme mať náušnice a pírsingy všade tam, kde sa nám to zapáči. A nikto z nás za to nepôjde do väzenia.

V socializme ľudia takúto možnosť nemali.

Dôvod číslo 9.: Sloboda sexuality. Aj keď je naša spoločnosť stále konzervatívna, môžeme verejne priznať, že sme gayovia či lesbičky, a to bez toho, aby nás označili za psychicky narušených jedincov a uväznili na neurčito.

V socializme ľudia takúto možnosť nemali.

Pre redakciu Oslavuj.sk je 17. november tým najväčším sviatkom v roku, pretože len vďaka nemu môžeme existovať a slobodne písať o všetkom, čo nás baví. Vzdávame úctu všetkým, ktorí to za nás 17. novembra 1989 vybojovali. Ďakujeme!

PS PS: Ak máte chuť podporiť tento sviatok svojou maličkosťou, v spomienkovom duchu sa konajú dve veľké akcie: V Bratislave Koncert pre všímavých! a v Košiciach Nenechajme ho zomrieť! Ak sa niečo zaujímavé deje aj vo vašom meste či obci, dajte nám o tom vedieť.

Foto: www.sxc.hu

Páči sa 12 ľuďom.


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná. Povinné údaje sú označené: *

*